Filed under: Взаимоотношения с работодатели, Документи за кандидатстване, Общо, професионално ориентиране на младежи | Етикети: CV, кандидатура, лични данни, младежи, опит, работодател, технически детайли, on-line
Това се питат най-често младежите(и не само), изправени пред стъпката да кандидатстват за стаж или работа. Работодателят иска CV и дори и да не изисква опит, той има нужда да види профила на кандидатите описан. Ако си в същата ситуация, ето няколко насоки.
А всъщност, ти какво продаваш? След като си си наумил да кандидатстваш в някаква фирма или организация, освен, че търсиш нещо, то ти им предлагаш нещо : знания по някакъв предмет, езици, умения за боравене с техника или силно подчертан интерес/мотивация към навлизане в някаква област. Ти си на пазара на труда и ако почнеш стаж или работа, то значи, че фирмите са проявили интерес да „купят“ това, което ти предлагаш. Но това, което предлагаш трябва да бъде изяснено и добре описано с думи и понятия, адаптирани спрямо работодателя. И често илюстрирано с конкретни факти, ето някои примери :
- „участие в проект за засаждане на 300 дръвчета в парк …“
- „изнасяне на презентация пред 30 души от клуба по …..“
- „почасово гледане на деца на 3 годишна възраст“
- „поддъжане на блог/Фейсбук страница …………. на тема ….“
- „член на хора на гимнаизията от …. година“
- „любими книги : 1. …. 2…… 3……“
- „посещение на 5 европейски страни“
- „селскостопански дейности през летните месеци : бране на ябълки, товарене на бали със слама, поливане на доматени насаждения и пр.“
Всякакви линкове, като евентуална илюстрация тук са добре дошли.
В CV-то на хората с опит, фокуса е върху трудовия опит и образованието. При теб още няма трудов опит, а ако не си завършил, то образованието е още „на ход“. И ако не избереш да се фрустрираш с „баналния“ Еропейски формат CV, то възможни секции за теб могат да бъдат :
- Лична информация (координати за контакт, снимка, възраст, ….)
- Цел ( за бъдеща професия, за ВУЗ или за проект/постижение)
- Области на компетентност/ Таланти ( като ги изреждаш, ги подкрепяш с пример за : добър успех по предмет, конкурсни постижения, реализирани проекти, извънкласна дейност или цитираните по-горе ..)
- Езици
- Компютърна грамотност
- Препоръки/Референти (име и контакт на хора, които биха те препоръчали)
И спокойно може да са отделни секции още :
- Интереси
- Посетени места
- Посетени предприятия
- Доброволчество
- Социални мрежи
- Участие в конкурси
- Гейминг
- Изображения : Снимка на продукт/предмет/място или хора, или специфични лога, символи, графики,кратки схеми…
Разбираш идеята, предполагам? Твоето CV е нещо като профил в лексикон, но не по модела на някой, а по твой си собствен модел. Това е твоята рекламна брошура. Разположение, шрифт, цветове – ти ги избираш. Ти си дизайнера. Нека обаче да отразяват твоя образ, а не този на някой „идеален“ фалшив непознат.
И последно : всичко разположи само и единствено на 1 (словом: една) страница, като във всичките ето тези примери.
1 коментар so far
Вашият коментар
[…] Спонтанна кандидатура : ако от хора от твоето обкръжение си чул за интересна за теб производствена фирма, погелдни сайта на фирмата. Често там в секцията „Кариери“ има и обяви за стаж. Но дори и да няма, пак можеш да им напишеш по имейла, че се интересуваш от стаж при тях и да изпратиш профила си. Как да си направиш профил, когато нямаш трудов опит, можеш да научиш тук. […]
ХаресвамХаресвам
Pingback от Въпрос 2 : Как мога да убедя хората срещу мен да ме вземат на работа при положение,че нямам толкова години опит? | Да си намериш работа е като д 31.08.2016 @ 07:41